Szénhidrátszegény diéta

Nyomtatás E-mail
(56 szavazatok, átlag 3.52 az 5-ből)
Írta: Dóri   
2011. február 01. kedd, 16:42


Orvosi tanácsra (PCOS gyanú) el kellett kezdenem egy szénhidrátszegény diétát. Tehát se csoki, se süti, se nasi, se tészta, se fehér kenyér... Mi marad?
Ez egy igen jó kérdés. Órákat, szinte napokat töltöttem az internetet bújva, hogy valamilyen útmutatást, segítséget találjak. Találtam is néhány hajmeresztő tippet, pl. tízóraira tejeskávé karalábéval. Nem mondhatom, hogy hűűű de megkívántam! Az első két nap sikerült is 1-2 rosszullétet előidézni a nem megfelelő szénhidrát bevitel miatt. Bár még csak 2. hete csinálom, de tapasztalatokat szereztem, és ezeket szeretném veletek megosztani, ezzel együtt csevejre felhívni azokat a látogatókat, akik hasonló cipőben járnak. Ti hogy csináljátok?

Itt jegyezném meg, hogy nem kell számolnom a szénhidrátokat, "csupán" oda kell figyelnem a kevesebb bevitelre. Így könnyebb dolgom van azoknál, akiknél a PCOS fennáll, vagy cukorbetegek.

Ahhoz, hogy a megfelelő vércukor szintet tartani tudjuk, naponta minimum ötször ennünk kell. Reggeli-tízórai-ebéd-uzsonna-vacsora, és ha szükséges, beiktathatunk egy pótvacsorát este 10 körül (ezt igényeljük is, igaz?). Persze ez nem azt jelenti, hogy mérték nélkül lehet dőzsölni. Nem-nem! A "sokszor keveset" alapelv alapján kell az étrendünket kialakítani.

Ehhez jól jön néhány tudnivaló:

  • Hagyományos fehér lisztből készült kenyerek, péksütemények fogyasztása erősen nem ajánlott, mondhatni tilos!
  • Száraz hüvelyesek (sárgaborsó, bab, lencse, stb.) igen magas szénhidráttartalommal bírnak, ezért ezt is hanyagoljuk.
  • Fogyasszunk minél több magas rosttartalmú zöldséget, gyümölcsöt, mert ezek amellett, hogy teltségérzetet adnak, telis-teli vannak vitaminnal, ásványi anyaggal.
  • A szőlő és az aszalt gyümölcsök kivételével minden gyümölcs fogyasztható. Azt azonban jó tudni, hogy a görögdinnye és a banán szénhidráttartalma igen magas, ez utóbbiból egy darab például kb. 30 g ch-ot is tartalmahzhat!
  •  A gyümölcsjoghurt nem a barátunk! Ha mégis megkívánod, natúr joghurtot (nem az édes változatot) keverj el friss gyümölccsel. Én pl. körtével szoktam enni, és egy kis marék lenmagpehellyel is megszórom.
  • Aki nem bírja sajt nélkül, válassza a kevésbé zsíros sajtokat.
  • Húst, állati eredetű fehérjét fogyasztani kell! A szervezetünknek szüksége van a bennük lévő vitaminokra és ásványi anyagokra. Minden étkezés alkalmával együnk sovány (a kolbász nem az, sajnos) fehérjét: húst, sajtot, túrót. A kulcsszó a mértékletesség!
  • A tojásban nincs szénhidrát.
  • A krumpli sajnos nagyon sok szénhidrátot tartalmaz, így az tiltólistára kerül.
  • Ne fogyasszunk, és ne használjunk hagyományos cukrot! Válassz alternatív megoldást az édesítéshez. Pl. nádcukor, xilit, szacharin vagy stevia. A szakértők a gyümölcscukrot (fruktóz) sem javasolják.
  • Az alkoholban sok a szénhidrát.
  • Az üdítők, bolti gyümölcslevek cukrosak, fogyasztásuk nem ajánlott. Igyunk inkább frissen csavart gyümölcsleveket, gyógyteákat, ásványvizet. De ha mégsem tudunk ellenállni az üdítőnek, válasszuk a light, diétás termékeket.


Na de mit is egyek?


Reggelire:
Lassú felszívódású, komplex szénhidrátokban dús ételeket válogassunk össze. Reggelink legyen zsírszegény és könnyen emészthető. "Az éjszakai 8-9 órás alvás után reggelre a raktárak kiürülnek, a kortizol szintje (mellékvese által termelt fehérje- szénhidrát- anyagcsere szabályozó hormon) megemelkedik, s így megkezdődnek a nemkívánatos leépítő folyamatok.  Ennek megelőzésére, kompenzálására, korán reggel szükséges a reggeli elfogyasztása. Ez mellesleg azért is fontos, mert a kipihent gyomorban az ételek emésztése, felszívódása a legoptimálisabb." (Részlet Zentai Andrea Diéta kiskáté című írásából).
- Tojásrántotta, teljes kiőrlésű kenyérrel és zöldséggel, pl. kaliforniai paprikával, uborkával, paradicsommal. De ezeket akár bele is sütheted.(Ha nagyon "ügyesek" akarunk lenni, csak a tojás fehérjéből, egy-két sárgájával kiegészítve készítsük el).
- Light dobozos túróból, joghurttal készített kőrözött korpás kenyérrel, zöldséggel. Figyelem! A hagymában sok szénhidrát van!
- Sovány sajt valamilyen nekünk való kenyérrel, zöldségágyon.
- Tükörtojás teflonserpenyőben, egy csepp olajjal sütve, zöldségekkel. Kenyeret csak ha nagyon muszáj.
- Lágy tojás kevés sovány sajttal, zöldséggel. Kenyeret, csak ha nagyon muszáj.
Ajánlanak még palacsintát teljes kiőrlésű lisztből, teflonserpenyőben sütve, sonkát, paradicsomot rozskenyérrel. Ezeket még nem próbáltam.

Tízóraira:

Maximum 3 órával később együk, mint a reggelit. "Délelőtt a legaktívabb a szervezeted, ezért fontos az energia szükséglet fedezéséről gondoskodni." (Zentai Andrea) Gyorsan felszívódó táplálékra van ilyenkor szükségünk, de össz-szénhidrát mennyisége kevesebb legyen, mint a reggelié volt.
A "tejeskávé karalábéval" nem nyerte el a tetszésemet, így inkább zabkekszet eszek, csak 1-2 db-ot; esetleg egy kisebb almával. Egyelőre boltit veszek, de már találtam receptet, hamarosan ki is próbálom!

Ebéd:

Lehetőleg tartalmazzon állati eredetű proteint, szénhidrátot és minél több zöldségfélét, salátát is.
Sovány húsféleség: csirke, pulyka, sovány marha.
Szénhidrát például köretként: zöldséges barnarizs, főtt vagy petrezselymes krumpli, köles, hajdina, árpa, tészta, főzelék.
Ha mindenképpen kell egy kis csemege, sütemény, azt inkább ebéd után együk meg.

Uzsonna:
Javaslatok: natúr joghurt friss gyümölccsel, frissen facsart gyümölcslé, kefir.

Vacsora:
A vacsoránk legyen sovány fehérje, rengeteg salátával, kalóriaszegény zöldséggel. Esetleg kevés gyorsan felszívódó tejtermék, gyümölcs. Amennyiben fogyni szeretnénk, szénhidrátszegény ételt válasszunk. Én legtöbbször tojást eszek ilyenkor, váltva a tükörtojást a lágy tojással. Zentai Andrea ezeket ajánlja: rakott karfiol uborkával, halas brokkolis köles, pulykahúst magvas kenyérrel és gyümölccsel vagy zöldséggel, töltött padlizsánt, tükörtojást spenóttal fél adag burgonyával, cottage-cheest narancsos zöldbab salátával, saját lében eltett halkonzervet céklasalátával. Szóval lehet válogatni, és egy kis fantáziával változatossá tenni.


Hasznos linkek:

  • Részletesen a PCOS-ről itt.
  • Zentai Andrea dietetikus tanácsai itt.
  • Az ételek szénhidráttartalma táblázatba foglalva itt.

 

Módosítás dátuma: 2011. február 01. kedd, 17:10